#5 Hranice dokumentu
V právě probíhajícím třetím roce existence časopisu jsme se rozhodli žhavé i ožehavé téma „dokumentu“ zařadit a pokusit se přispět do dosud nezapočaté diskuse na téma „kam vlastně současná dokumentární fotografie směřuje“. Jestliže však klasici této fotografické kategorie většinou zaměřovali svůj zájem na tradiční humanistická témata, na záznamy nestřežených okamžiků pouličních scén, záznamy dojemných či vtipných momentů, lidských vztahů zaznamenaných v nápaditých záběrech, najednou se zdá, jakoby byl tento prostor zcela vyprázdněn, nebo spíš z něj bylo vytěženo již vše podstatné a opakování začíná žánr rozmělňovat.
Ve světové fotografii se již více než celé desetiletí objevují výrazné snahy původní metodu dokumentu využívat k vyjádření osobního konceptu, či si s ní pohrávat v rámci scén inscenovaného dokumentu, anebo naopak rezignovat na prvky kompoziční a situační estetiky, na vytváření toho, čemu se již téměř pejorativně říká umělecké fotografie a věnovat se osobním záznamům, jakýmsi obrazovým deníkům, plných fotek záměrně pomíjejících estetická kritéria. Zdá se, že se v posledním desetiletí mnoho změnilo i v pojetí a vnímání média fotografie jako celku.
#41 postdigitální fotografie — Profily
Filip Láb

Filip Láb, který nečekaně a předčasně zemřel v květnu 2021, byl nejen výrazným teoretikem fotografie a pedagogem, ale patřil také ke generaci umělců, kteří se vyrovnávali s proměnou politických polarit i s radikálními změnami fotografického paradigmatu…
Read more#41 postdigitální fotografie — Profily
Jonas Bendiksen

Publikace The Book of Veles proslula jako fenomén nejen ve světě fotoknih, ve kterém se bleskurychle rozšířila, ale stačila proniknout i do mainstreamu, čímž přispěla do debaty o současné povaze fotografie…
Read more#41 postdigitální fotografie — Profily
Eva a Franco Mattes

Dvě instalace umělecké dvojice Evy a Franca Mattesových z nedávné doby – Personal Photographs (2019) a Nostalgia May 3, 2021 (2021) – nás vzývají, abychom se na fotografie a jejich autory dívali stejnou optikou, jakou je vnímají dnešní online platformy…
Read moreOchutnávka z čísla 40
#41 postdigitální fotografie — Profily
Agnieszka Sejud

Polská autorka Agnieszka Sejud vystudovala vedle práv ve Vratislavi také Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě. Má tedy fotografické vzdělání, ale ve své práci se prezentuje spíše jako vizuální umělkyně a aktivistka, často jako členka uměleckého dua KWAS, které tvoří společně se svou spolužačkou z ITF Karolinou Wojtas…
Read more#41 postdigitální fotografie — Profily
Bára Mrázková

Něco vidíme, nevíme jistě co. Chceme to zjistit, zadáme obrázek do vyhledávače. Něco nám najde, nevíme přesně jak, většinou je to víceméně ono. Vyhledávání pomocí obrázků (nebo přesněji reverzní vyhledávání obrázků) bude většina dnešních uživatelů internetu znát…
Read more#41 postdigitální fotografie — Profily
Sanaz Sohrabi

Byť se to tak může někdy zdát, fotografie neexistují nikdy jen tak samy o sobě. A o těch pořízených strojově nebo pro archivní a dokumentární účely to platí dvojnásob. Jak ukazuje umělecká tvorba Sanaz Sohrabi, obrazy (a ty reprodukovatelné především) jsou součástí mnohdy nechtěných svědectví zapletených do husté pavučiny vztahů…
Read moreContent
- ––– Profily
- Zbigniew Libera
- Beth Block
- Paula Miklosevic
- ––– Teorie
- Casablanca
- Vyprávění ve věku databází: mezi fikcí a dokumentem
- Figuríny v dobrém světle
- ––– Tendence
- Filip Láb & Bára Mrázková
- Alastair Levy
- Lucia Nimcová
- Tomáš Ludvík
- Ivars Gravlejs
- Ondřej Přibyl
- Tomáš Souček
- ––– Historie
- Déja vu
- ––– Portfolia
- Andreas Weinand
- Josef Moucha
- Susan Lipper
- John Trotter
- Martin Parr
- Graciela Iturbide
- Jiří Hanke
- ––– Recenze
- Bludné kruhy
- Tomanovská panoramata
- Sudkovské Mostecko Antonína Dufka
- Galerie Vu´ v Praze
- Henryk Ross: Lódź ghetto album
- Vesnice- katalog Lukáše Jasanského a Martina Poláka
- Dvojitý Skála
- ––– Události
- Paris photo 2004 & Mois de la photo v Paříži
- Čtrnáctý Měsíc fotografie v Bratislavě
Archiv
- #35 žít s lidmi
- #34 archeologie euforie
- #33 investigace
- #32 ne-práce
- #31 tělo
- #30 eye in the sky
- #29 kontemplace
- #28 cultura / natura
- #27 auta
- #26 dokumentární strategie
- #25 populární hudba
- #24 vidět a věřit
- #23 umělé světy
- #22 obraz a text
- #21 o fotografii
- #20 public art
- #19 film
- #18 80. léta
- #17 amatérská fotografie
- #16 fotografie a malba
- #15 praha
- #14 komerce
- #13 rodina
- #12 rekonstrukce
- #11 performance
- #10 erotikon
- #9 architektura
- #8 krajina
- #7 nová inscenace
- #6 recyklace
- #5 hranice dokumentu
- #4 intimita
- #3 proměny symbolu
- #2 kolektivní signatura
- #1 Portrét