#5 Hranice dokumentu
V právě probíhajícím třetím roce existence časopisu jsme se rozhodli žhavé i ožehavé téma „dokumentu“ zařadit a pokusit se přispět do dosud nezapočaté diskuse na téma „kam vlastně současná dokumentární fotografie směřuje“. Jestliže však klasici této fotografické kategorie většinou zaměřovali svůj zájem na tradiční humanistická témata, na záznamy nestřežených okamžiků pouličních scén, záznamy dojemných či vtipných momentů, lidských vztahů zaznamenaných v nápaditých záběrech, najednou se zdá, jakoby byl tento prostor zcela vyprázdněn, nebo spíš z něj bylo vytěženo již vše podstatné a opakování začíná žánr rozmělňovat.
Ve světové fotografii se již více než celé desetiletí objevují výrazné snahy původní metodu dokumentu využívat k vyjádření osobního konceptu, či si s ní pohrávat v rámci scén inscenovaného dokumentu, anebo naopak rezignovat na prvky kompoziční a situační estetiky, na vytváření toho, čemu se již téměř pejorativně říká umělecké fotografie a věnovat se osobním záznamům, jakýmsi obrazovým deníkům, plných fotek záměrně pomíjejících estetická kritéria. Zdá se, že se v posledním desetiletí mnoho změnilo i v pojetí a vnímání média fotografie jako celku.
#37 nerovný terén — Profily
Karol Radziszewski

Umění Karola Radziszewského, které je směsicí různých mezioborových přístupů, je ve svém jádru vždy poháněno touhou vybudovat nějaký prostor pro diverzitu a queer krásu tam, kde není nic než mizérie…
Read more#37 nerovný terén — Profily
Heji Shin

Přestože německo-korejská umělkyně Heji Shin vešla v širší povědomí svou kampaní pro kolekci na jaro/léto 2017 newyorské značky Eckhaus Latta, jež sestávala z explicitních snímků sexuálních aktivit párů lišících se etnicky i sexuální orientací, skutečný skandál vyvolaly až její portréty amerického rappera Kanye Westa, který se stal kontroverzním kvůli svým kontaktům s úřadujícím americkým prezidentem…
Read more#37 nerovný terén — Profily
Karolina Wojtas

Polská autorka Karolina Wojtas se při vzniku svých fotografií a instalací nepochybně dobře baví. To se obvykle příliš neslučuje s hloubkou úvah, které její fotografie sugerují. Přesto jsou její fotografie právě toto: tekutá směs různě přelévaného humoru, bizarnosti, kanadských vtípků, dětského humoru i šikany…
Read moreOchutnávka z čísla 37
#37 nerovný terén — Profily
Alžběta Bačíková

Experimentální přístup Alžběty Bačíkové k dokumentu klade do závorek transparentnost filmového média, její sebereflexivní postupy však ani přesto nestojí v cestě utváření empatického vztahu mezi umělkyní a protagonistou, subjektem a divákem…
Read more#37 nerovný terén — Profily
Sidsel Meineche Hansen

V jednom horkém letním dni jsem náhodně sáhl po románu H. G. Wellse Lidé jako bozi z roku 1923. Wells v něm předkládá svoji představu světa Utopie. Lidé jsou zde precizně vytesanými odlitky antických božstev představujících ideál možného vývoje naší společnosti kdysi o tisíciletí před námi…
Read more#37 nerovný terén — Intro
Setkání na nerovné půdě

Jsem dost silná na to opustit vyjeté koleje? Ukončit nefungující vztahy? Ptá se Kateřina Konvalinová v rytmech doznívajícího pop-songu v textu, který je dopisem na rozloučenou. Ať již mění- me naše vztahy s lidmi, nebo k planetě, je naše váhání příznakem strachu…
Read moreContent
- ––– Profily
- Zbigniew Libera
- Beth Block
- Paula Miklosevic
- ––– Teorie
- Casablanca
- Vyprávění ve věku databází: mezi fikcí a dokumentem
- Figuríny v dobrém světle
- ––– Tendence
- Filip Láb & Bára Mrázková
- Alastair Levy
- Lucia Nimcová
- Tomáš Ludvík
- Ivars Gravlejs
- Ondřej Přibyl
- Tomáš Souček
- ––– Historie
- Déja vu
- ––– Portfolia
- Andreas Weinand
- Josef Moucha
- Susan Lipper
- John Trotter
- Martin Parr
- Graciela Iturbide
- Jiří Hanke
- ––– Recenze
- Bludné kruhy
- Tomanovská panoramata
- Sudkovské Mostecko Antonína Dufka
- Galerie Vu´ v Praze
- Henryk Ross: Lódź ghetto album
- Vesnice- katalog Lukáše Jasanského a Martina Poláka
- Dvojitý Skála
- ––– Události
- Paris photo 2004 & Mois de la photo v Paříži
- Čtrnáctý Měsíc fotografie v Bratislavě
Archiv
- #35 žít s lidmi
- #34 archeologie euforie
- #33 investigace
- #32 ne-práce
- #31 tělo
- #30 eye in the sky
- #29 kontemplace
- #28 cultura / natura
- #27 auta
- #26 dokumentární strategie
- #25 populární hudba
- #24 vidět a věřit
- #23 umělé světy
- #22 obraz a text
- #21 o fotografii
- #20 public art
- #19 film
- #18 80. léta
- #17 amatérská fotografie
- #16 fotografie a malba
- #15 praha
- #14 komerce
- #13 rodina
- #12 rekonstrukce
- #11 performance
- #10 erotikon
- #9 architektura
- #8 krajina
- #7 nová inscenace
- #6 recyklace
- #5 hranice dokumentu
- #4 intimita
- #3 proměny symbolu
- #2 kolektivní signatura
- #1 Portrét