#22 obraz a text
Témata fotografie a textu se spolu dlouhodobě setkávají. V našem povědomí je asi nejvýrazněji tato kombinace zapsána do období avantgardy, kdy k ní často sáhli tvůrci snažící se o nová provokativní spojení. Byla to především dadaistická a surrealistická hnutí, která se snažila o změnu vnímání fotografie jako dekorativního, případně memetického umění a využívaly plně objevných možností, které jim spojení fotografií s dadaistickými textovými hříčkami poskytovalo. Jedním z výchozích zdrojů jmenovaného spojení je oblast reklamy, plakátu a dalších tištěných forem, ve kterých spolu obraz a texty automaticky koexistovaly. Tato původně komerční strategie se stala předmětem nových citací a interpretací především s nástupem postmoderny a konceptuálního umění v 2. pol. minulého století. Další neméně často využívanou oblastí je tvorba obrazových knih a deníků, která provází historii fotografie od počátku a získala obrovský rozmach nejprve s rozvojem automatizace fotografie a poté především digitalizace v posledních letech. V neposlední řadě se na nových formách spojení fotografie a textů podílejí nově vznikající média, především video, internet, mobilní telefony atd., což vede k novým zcela nečekaným formám.
#38 smrt, když si pomyslíš — Profily
Oreet Ashery

Humor, ostrá kritika i ironie jsou motivy dlouholeté umělecké praxe Oreet Ashery vycházející z její bezprostřední zkušenosti umělkyně žijící v multikulturním prostředí a současně pocházející ze společensky a nábožensky konzervativnějšího zázemí…
Read more#38 smrt, když si pomyslíš — Profily
Korakrit Arunanondchai

Thajský vizuální umělec Korakrit Arunanondchai vytvořil v průběhu let za použití vyprávění ve všech možných podobách působivé filmografické cestopisy minulými i budoucími realitami, které využil jako nástroje k prozkoumávání našeho životního kontinua…
Read more#38 smrt, když si pomyslíš — Profily
Urszula Kluz-Knopek

„Koneckonců, pro spořádanou mysl je smrt jen další velké dobrodružství,“ píše J. K. Rowling. Co to však znamená pro ty, jejichž mysl spořádaná není? Polská umělkyně Urszula Kluz-Knopek nás vyzývá k poněkud zvláštní online hře na vlastní smrt, ve které si můžeme uspořádat vlastní pohřeb i myšlenky plné obav spojených s vlastním umíráním…
Read moreOchutnávka z čísla 38
#38 smrt, když si pomyslíš — Profily
Andrey Anro

Dědeček umělce Andreje Anroa, jeden z protagonistů projektu Happy Death Society, vzpomíná, jak to celé vzniklo. Při práci na stavbě nového socialistického sídliště v běloruském městě Smarhoň byly ve sklepech nových budov objeveny lidské kosti pocházející ze starého židovského hřbitova…
Read more#38 smrt, když si pomyslíš — Profily
Tereza Zelenková

V zapadlém vnitrobloku s velkou historickou pamětí vystavuje Tereza Zelenková soubor nových děl. Jde o kompaktní sestavu, která rafinovaně pracuje s prostory galerie, vytváří zvláštní rytmus, naznačuje možnou gramatiku a slovník pro odkrývání toho podstatného, co obrazy a texty pouze naznačují…
Read moreContent
- ––– Profily
- Audun Mortensen
- Lenka Vítková
- Vendula Knopová
- Boris Dornbusch
- Magda Stanová
- Roman Pyatkovka
- Barbora Toman Tylová
- Viktor Kopasz
- Shannon Ebner
- Štěpán Pech
- Stephen Willats
- Aleksandra Mir
- Rudolf Sikora
- Jiří Valoch
- Abeceda
- ––– Rozhovor
- Rozhovor s Rudolfem Sikorou
- ––– Teorie
- Text a obraz
- ––– Objevy
- Ian Whitmore
- Nina Schacht
- Martin Smith
- ––– Recenze
- Intimita a vnitřní život v české fotografii posledních třinácti let
- Dobrá monografie
- ––– Události
- PHotoEspaña 2013: Těla a politika v Madridu
- ––– Fotograf Gallery
- 35 větví (Z fotografického archivu Víta Soukupa)
- Štěpán Grygar
- Vilém Novák
- Lucia Sceranková, host: Pavla Sceranková
Archiv
- #35 žít s lidmi
- #34 archeologie euforie
- #33 investigace
- #32 ne-práce
- #31 tělo
- #30 eye in the sky
- #29 kontemplace
- #28 cultura / natura
- #27 auta
- #26 dokumentární strategie
- #25 populární hudba
- #24 vidět a věřit
- #23 umělé světy
- #22 obraz a text
- #21 o fotografii
- #20 public art
- #19 film
- #18 80. léta
- #17 amatérská fotografie
- #16 fotografie a malba
- #15 praha
- #14 komerce
- #13 rodina
- #12 rekonstrukce
- #11 performance
- #10 erotikon
- #9 architektura
- #8 krajina
- #7 nová inscenace
- #6 recyklace
- #5 hranice dokumentu
- #4 intimita
- #3 proměny symbolu
- #2 kolektivní signatura
- #1 Portrét