Fotograf Magazine

Zemřel Adama Holý

2. července náhle zemřel Adam Holý. V jednačtyřiceti letech byl Adam známý především jako nekonvenční módní a lifestylový fotograf se schopností vtáhnout celebrity do svého specifického vidění i způsobu práce. V uměleckém kontextu si nejprve získal pozornost eroticky laděnými snímky, které si z té zakázkové práce vypůjčovaly estetický jazyk, respektive Adam bezproblémově a s lehkostí sobě vlastní zcela smazával hranici mezi těmito dvěma světy. Užíváním nízkého i vysokého, spontánnosti a stylizace, jemnosti a útočnosti ale nehledal hranu věcí, nýbrž jejich syrové jádro.

Adam obsesivně zkoušel, zkoumal a spekuloval a zaznamenával to, co je zásadní pro naše západní myšlení – podstatu, která přetrvává neustálou proměnu a pohyb smyslově postřehnutelných věcí. Byl neustále fascinován touto dichotomií a snažil se nořit do hloubky kolektivní paměti lidstva. I to ho v posledních letech přivedlo k fotografování krajiny. Mechanicky nasnímal scenérii velkým množstvím snímků, které pak počítač složil zpátky do jednotného obrazu. Pohybem fotoaparátu dělal takové kaligrafické gesto po bodech, které ho zajímaly, přeostřoval a vynechával, takže občas vznikl černý prázdný čtverec uprostřed výsledného obrazu – místo, které ho nezajímalo.

Také jeho poslední výstava v domovské Polansky Gallery kladla důraz na určitou odhmotněnost prezentovaných obrazů. Velkoformátové fotografe krajin zatěžkaných pohnutou historií z pohanských dob byly vytištěné na tenkém plexiskle a jednoduše opřené o zeď. Vynikla tak skrytá tíha zobrazovaných výjevů a zároveň se podpořila jejich monumentalita a neuchopitelnost. Podobně ambivalentně vyzníval i název výstavy – tvým bohem je strach.

Jeho velkým snem bylo pořídit si starou Pragu V3S, ve které by mohl bydlet a k tomu si zařídit povolení jezdit po chráněných krajinných oblastech a fotit.

Filip Polanský