#48 about me — Wanted
David Růžička
Výchozím bodem jsou subjektivně pojaté fotografie Wernera Formana z roku 1956, jejichž atmosféra podněcuje imaginaci a na pozadí možná nechtěně odhaluje alternativní narativní rovinu…
Read moreVýchozím bodem jsou subjektivně pojaté fotografie Wernera Formana z roku 1956, jejichž atmosféra podněcuje imaginaci a na pozadí možná nechtěně odhaluje alternativní narativní rovinu…
Read moreZabývám se tím, jak se mysl orientuje v informacích, a zároveň zkoumám složitost materiální kultury. Fotografuji objekty a tisknu je. Stříháním, skládáním a kroucením vytvářím z vytištěného papíru trojrozměrné formy a výsledek fotografuji na bílém pozadí…
Read moreVizuální koláže v podobě site-specific instalace ve veřejném prostoru, který je součástí historicky významného bastionového pásma v Tallinu, odkrývají to, co je skryté za mnoha vrstvami materiálu, jenž je tichým svědkem událostí…
Read moreZastávám grafický přístup k fotografii. Doslova mi jde o vytváření otisků reality.
Read moreInstalace Bruises on my Knees (2023) představuje práci s ruční výšivkou, objektem, textem a fotografií. Dílo pojednává o zkušenostech mladého queer člověka hledajícího vlastní místo ve společnosti, stavějícího se tváří v tvář vlastním traumatům, duševnímu zdraví, rodinným a intimním vztahům a prostřednictvím této reflexe vytváří stimulující prostor pro sebepéči a znovuobjevování vlastní sebehodnoty…
Read moreMiriam Pružincová se od začátku své fotografické tvorby věnuje konceptuálnímu dokumentu. Na první pohled mohou její snímky působit jemně, avšak i díky jejich cílenému seskupování do diptychů významově ukrývají mnoho drsnosti a paradoxů…
Read moreTam, někde tam, příběh Zavadilských, příběh můj, příběh váš.
Read moreV tejto sérií po prvý krát dokumentujem svoju rodinu. Snažím sa pomenovať môj vzťah k nim i k sebe samej. Počas fotenia som si viedla denník, kde som zachytávala situácie z fotení…
Read moreInstalace Weiche Knie obsahuje fotografie a materiál z výzkumu, který umělkyně prováděla v queer/feministických archivech. V těch je zdokumentován historický vývoj násilí ve spojitosti s institucionální péčí a první hnutí odporu a iniciativy, např…
Read moreNiekedy je potrebné, aby sa konali komunálne voľby, aby si z poštovej schránky vytiahol zoznam kandidátov a Nick Cave dookola opakoval „who cares what the future brings?“ a ty zistíš, že to je vlastne o tom, lebo „všetko so všetkým súvisí?“ A aj ty nachvíľu pocítiš strach z „možnej“ budúcnosti, v ústrety ktorej sme sa rozbehli popohnaní konzumom, trhovou ekonomikou, aj túžbou po vlastnom šťastí…
Read moreDokumentování intimních okamžiků a každodenních rutinních událostí se stalo mým uměleckým tématem odhalujícím ženství. Od rozvodu rodičů jsem byla obklopena převážně ženskou společností – sestrami, babičkami a mou matkou…
Read moreViktor Šelesták je predstaviteľom nového druhu fotografie, ktorý sa vyhranil až v tomto storočí. Je to zvláštny typ fotografického dokumentu, ktorého stredobodom nie sú ľudia, ale skôr stopy, ktoré zanechávajú, produkty civilizácie…
Read moreV domě své babičky jsem našla rodokmen a k němu přiložený dopis. Jak je v patriarchálním systému běžné, v rodokmenu, který mapoval celá staletí dlouhou historii rodiny, byla uvedena pouze mužská jména…
Read moreV průběhu třetího lockdownu v roce 2021 nafotila čínská umělkyně Lan-Xi Ruan při nočních procházkách s přáteli po Berlíně sérii minimalistických inscenovaných fotografií…
Read moreVideo Red Sunsets (Rudé západy slunce) je výsledkem procesu strojového učení, během kterého umělá inteligence analyzovala všechny zdokumentované obrazy západu slunce od ukrajinského umělce z Mariupolu Archipa Kuindžiho (1842–1910)…
Read more„Tvarovat“ znamená formovat, utvářet nebo modelovat nějaký konkrétní objekt. V projektu Moulding toto slovo reprezentuje vizuální zkoumání přechodu zemí původního východního bloku od komunismu ke kapitalismu…
Read moreDigitální koláž Hledání mentefaktu (2018) vznikla jako intuitivní ilustrace k performativní průzkumné expedici na místě bývalé skládky, kde jsme s kamarádem pobývali…
Read moreProjekt Beloved Baking se zamýšlí nad vztahem člověka a chleba v dnešní době. Tato potravina zůstává nedílnou součástí naší stravy, ale již nemá stejnou skutečnou symbolickou hodnotu jako v minulosti, protože moderní západní strava se stala rozmanitější…
Read moreV Honey, Please (od r. 2020) se věnuji chronické úzkosti a schopnosti zotavit se z působení apokalyptického patosu novinových zpráv, například o vymírání hmyzu. Projekt je o nacházení a živení naděje, vnímavosti, něžnosti a péče prostřednictvím umělecké činnosti…
Read moreIzolace během pandemie covidu-19 nám poskytla více času na sebe i na věci, na které za běžného provozu nebyl dostatek prostoru. Někteří z mých přátel se pustili do úplně nových aktivit…
Read moreSpíše než záznamem je Presentiment zlou předtuchou událostí, které se v mé zemi aktuálně odehrávají. Jednotlivé imprese se zde propojují v celé sekvence obrazů a znaků, které jsem prostřednictvím média fotografie zrekonstruovala…
Read moreMultimediální instalace Intertwined Conditions se skládá z obrazových fragmentů slisovaných do pěti oválných těles, nádob na vodu naplněných tiskařským inkoustem extrahovaným z obrazového materiálu, kyslíkových hadiček, čtyř ozvučených videí, dřevotřískové desky natřené barvou a lešení…
Read moreSlyšíš to? Malé bublinky vyvěrají na hladině pomerančového džusu… Maličké pěnové bublinky. Zvedl oči a velkým oknem pozoroval modré nebe. Byla tam a byla dokonalejší než kdy dřív…
Read moreV projektu Eating Magma zkoumám, jaké to je být živým organismem. Soustředím se v něm na čtyři elementy: mé Maso, mou Potravu, Faunu a Flóru…
Slunce. Fundamentální zdroj energie. Žhne. Vybuchuje. Sálá. Vysiluje se. Spaluje samo sebe pro život ostatních…
It Was Once My Universe je příběh návratu po deseti letech strávených ve Spojených státech. Rodinný statek – dům snů a útočiště pro imaginaci v exilu – se stal cizím, prapodivným a vzdáleným světem, který se pohybuje ve svém vlastním časovém poli…
Read moreSkupina DUNA je otevřeným kolektivem autorů (Lenka Balounová, Ladislav Kyllar, František Svatoš), kteří se zaměřují na témata budoucnosti jako ekologie a technologie. DUNA se prezentovala na řadě samostatných výstav, v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu v Praze, v roce 2019 představila první díl série Adaptus, který poté rozvíjela v rámci výstavy v NoDu v Praze a na on-line platformách…
Read moreZabývám se otázkami tělesného postižení, náhody a identity, ke kterým se vztahuji prostřednictvím slovníku zábavního průmyslu. Rozhodnutí, která ve své tvorbě dělám, se zakládají na mé osobní zkušenosti i mém vlastním, aktuálně probíhajícím výzkumu kulturních reprezentací handicapu…
Read moreBenedek Regős žije a pracuje v Budapešti. Ve své práci se soustředí zejména na roli fotografie a dopad, který toto médium má na lidskou kulturu. Kombinací různých žánrových specifik a technických prvků uvažuje o povaze fotografie v kontextu vědy, architektury, historie a hmotného kulturního dědictví…
Read moreGvantsa Jishkariani pracuje a žije v Tbilisi v Gruzii. Získala titul bakalář architektury na Akademii umění v Tbilisi a neformální magisterský titul kreativní mediace v Centru současného umění (CAA) v Tbilisi…
Read morePamela Kuťáková absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze. Svou tvorbu představila především v nezávislých artist-run spaces, v Galerii Jelení, Galerii 35m2, ale také na skupinových výstavách v Národní galerii v Praze a v Technické knihovně v Praze nebo v Amsterodamu…
Read moreKvet Nguyen (Hoa Nguyen Thi) se narodila v roce 1995 vietnamským migrantům na Slovensku. Střet dvou různých světů je základem každého jejího myšlenkového procesu a zároveň i dominantní subjekt v jejích dílech…
Read moreEdgar dos Santos je vizuální umělec, dokumentární fotograf a lektor. Je spoluzakladatelem dokumentární agentury Zoom (www.agenciazoom.com). V současnosti učí fotografii na fakultě výtvarného umění na katalánské univerzitě v Lleidě…
Read moreJulie Hrnčířová žije a pracuje v Oslu. Studovala na fakultě umění a designu v Ústí nad Labem a na Ecole Nationale Supérieure de la Photographie v Arles ve Francii. Absolvovala několik stáží v Lipsku na Hochschule für Buchkunst und Grafik v ateliéru Tiny Bary nebo v Praze na Vysoké škole uměleckoprůmyslově v ateliéru Aleksandry Vajd a Hynka Alta…
Read moreNatália Trejbalová (1989) žije a pracuje mezi Milánem a Bratislavou. Zúčastnila se mnoha mezinárodních výstav v různých institucích a prostorech, jako např…
Narodila jsem se roku 1987 v Estonsku. Studovala jsem audiovizuální média a fotografii. Hra je pro mě něco, co by se dalo nazvat „uměním„, a jejím prostřednictvím objevuji sebe sama a přátele, kteří také mají rádi hry a chtějí je hrát společně…
Polina Davydenko (1995) se pohybuje hlavně v médiu fotografie s přesahy do videa, audia a textu…