Fotograf Magazine

Lan-Xi Ruan

Soft Animal (Poddajné zvíře)

V průběhu třetího lockdownu v roce 2021 nafotila čínská umělkyně Lan-Xi Ruan při nočních procházkách s přáteli po Berlíně sérii minimalistických inscenovaných fotografií. Po letech odloučení od své rodné země jimi vypráví svůj osobní příběh nostalgie, pocitu sounáležitosti a vykořenění.

V cyklu Soft Animal své pocity přetavuje ve snový příběh, jehož protagonisté jsou vyobrazeni jako osamocení zvířecí tvorové v přírodě, ve které se pokouší skrýt před nepozorovaným predátorem nebo se jím sami stávají. V interakci s okolním prostředím a rozkrýváním momentů dětské hravosti umělkyně utváří nový svět – tajemné dětské hřiště, v jehož prostoru pocity samoty a nebezpečí vzájemně koexistují.

V roce 2022 byl cyklus vydán v podobě knižní makety. Jeho název je inspirován veršem z básně Mary Oliver „Wild Geese“: „You only have to let the soft animal of your body / love what it loves.“ [Báseň “Divoké husy: “Stačí, když tomu poddajnému zvířeti, svému tělu, / dovolíš milovat to, co miluje.“]

 

Lan-Xi Ruan (*1991, Čchang-ša, Čína) je filmařkou a výtvarnicí žijící v Berlíně. Je absolventkou Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB). Její semiautobiografický film Berlin, Without Me, který je aktuálně v postprodukční fázi, byl v roce 2021 oceněn katarskou neziskovou organizací Doha Film Institute.