Fotograf Magazine

Julia Lübbecke

Weiche Knie

Instalace Weiche Knie obsahuje fotografie a materiál z výzkumu, který umělkyně prováděla v queer/feministických archivech. V těch je zdokumentován historický vývoj násilí ve spojitosti s institucionální péčí a první hnutí odporu a iniciativy, např. svépomocné praxe, jako byla feministická centra zdraví v 70. letech, manuály první pomoci při policejním násilí nebo počátky využívání bidetů pro zamezení nechtěného těhotenství.

Snímky zobrazují gesta vyměňovaná mezi komplici, která jsou pomocí tištěných materiálů a skulpturálních aranží vytvořených ze sádrokartonových ploch znovu rozpohybována. Weiche Knie zkoumá povahu vztahů, po kterých toužíme, a jak nám tyto vztahy umožňují různé formy péče o druhé nebo péče, kterou od druhých naopak přijímáme my, a ptá se po významu manifestace postoje člověka v každodenním životě.

 

Julia Lübbecke studovala výtvarné umění v Antverpách, Praze a Lipsku. V roce 2020 se účastnila postgraduálního programu Goldrausch. Její tvorba byla vystavena v Museo de la Memoria y los Derechos Humanos v Santiago de Chile, v prostorách Galerie im Turm v Berlíně a v Muzeu současného umění IKOB v belgickém městě Eupen. V roce 2019 se stala držitelkou ceny IKOB Art Prize za feministické umění; v roce 2022 absolvovala rezidenční program Dorothea Schlegel Artist in Residence.