Fotograf Magazine

Polina Davydenko

Veřejný tinnitus II

Polina Davydenko (1995) se pohybuje hlavně v médiu fotografie s přesahy do videa, audia a textu. Důležitým tématem její práce je narativ a jeho různé podoby. V současnosti je studentkou ateliéru Fotografie Ivarse Gravlejse na FAVU VUT v Brně. Absolvovala stáže na KASK v Gentu, FAMU a ateliéru Environmentu na FAVU. Na podzim 2019 vystavovala v Galerii Fotograf sérii fotografií Offline

V souboru Založeno na skutečných událostech jsem se snažila eliminovat své běžné strategie a návyky, které používám jako dokumentarista. Mým záměrem bylo vytvořit sérii vizuálně poutavých obrazů, která nemá snadný klíč. Chaotický set obrazů, ze kterých je možné vyčíst více významů. Absence vyprávění i jakéhokoli textu zachycuje trasu, která není artikulována ani vyznačená v mapě míst nebo v mapě mého rozhodování, přesto vytváří celkový obraz.

Hlavním vypravěčem je kousek uhlí, který zpívá baladu o městě Dobropolje a o hlušinách a ptá se, proč jsou některé stereotypy natolik nepřekročitelné. Kus uhlí přirovnává celý mechanismus hornického města ke včelímu úlu, kdy se med včelám odebírá a nahrazuje cukrem. Podobně vnímám hornické město, které je udržované jen díky výměně uhlí za peníze a ty následně za produkty. Všudypřítomná těžba uhlí, která udržuje naživu celé město je slyšet a vidět, ale nikdo tomu nevěnuje pozornost. Podobně jako tinnitus neboli pískání v uších, které mizí a objevuje se v závislosti na tom, jakou pozornost mu věnujeme. Je to civilizační nemoc způsobená zvukovým smogem a stresem, kterým se obklopujeme.

polidavydenko.tumblr.com

Polina Davydenko