Fotograf Magazine

Josef Rabara a Karol Radziszewski

Zítra bude jinak

4. 9. 2015 — 26. 9. 2015

 

V září se ve Fotograf Gallery uskutečnila společná výstava Josefa Rabary a Karola Radziszewskeho Zítra bude jinak. Oba umělci se ohlédli za příběhy dvou mužů, jejichž životy od sebe dělilo 50 let, a které spojovala jejich homosexuální orientace. Výstava demonstruje význam média fotografie nejen v rámci queer komunity. Sexuální identita, stejně jako fotografie, hraje v rámci tvorby Rabary a Radziszewskeho důležitou roli.  Rabara v rámci své instalace Zítra bude jinak přivádí do života deník Stanislava Z., pacienta pražského sexuologického ústavu, z první poloviny minulého století. Dusivou atmosféru, slova nejistoty a zmatení nad vlastní sexualitou umělec dotvořil instalací. Rudý opar zahaluje stěny galerie pokryté fotografckými výstřižky zachycujícími sportující mladé muže, a umocňuje tak tabu zobrazeného.

Radziszewsky ve svém videu Kisieland vzkřísil ducha polské queer komunity 80. let prostřednictvím spolupráce s fotografem a zakladatelem prvního polského gay magazínu Filo Ryszardem Kisielem. Excentrické a odvážné fotografie gay komunity z Kieselova archivu tvoří ostrý protipól vůči plachým a voyerským výstřižkům a kolážím Rabarovy instalace.

Fotografie však v obou případech tvoří vzácný artefakt, fetiš, vzpomínku. Má schopnost zachytit okamžik, v momentě ohrožení zmizet a pak se znova připomenout. Význam a symbolika každé fotografie se v průběhu času mění. To, co je v rámci jedné éry zapovězeno, nevyvolá v té další žádný povyk. Z tabu se stává historie a to co bylo včera, je dnes jinak.

Lenore Jurkyová