#26 dokumentární strategie
Termín „dokumentární fotografie“ v průběhu 20. století nabýval velmi různých obsahů, můžeme mluvit fotografickém archivu společnosti, o snadno zneužitelném mocenském nástroji, ale i o nástroji rezistence. Jaký smysl může mít v první čtvrtině 21. století? Uplatní se jako důležitý prostředek, jímž se umění může kriticky vztahovat k současnosti i přes snadno zpochybnitelnou věrohodnost fotografického zobrazení? Jaká z možných funkcí fotografického dokumentu, které na sebe v průběhu dějin bral, by mohla být zajímavá pro současné umění?
„Skutečná dokumentární fotografie ještě neexistuje“, napsala Martha Rosler v jedné ze svých statí a měla tím na mysli stav, kdy sice existuje obrovské množství sociálně angažovaných obrazů, ale společnost je navyklá je vstřebávat jako každodenní dávku zpráv, která vypovídá více o příjemci samém, přibližně ve smyslu „žiji lépe než ti druzí“, než o tom, jak druzí přibližně žijí. Možná, že skutečná dokumentární fotografie opravdu neexistuje. Přesto se chceme zabývat tím, jakým způsobem se v současném vizuálním umění předávají informace o světě kolem nás. Nesnažíme se kategorizovat jednotlivé žánry a přístupy, jako spíš klást otázku, co se ve své podstatě skrývá pod pojmem dokument. Co jsme jako diváci ochotni přijímat za objektivní, přestože jsme rozumově poučeni o tom, že fotografie není ve své podstatě jakkoliv pravdivým otiskem skutečnosti. A zda vybrané umělecké přístupy skrze svůj subjektivní pohled nepřinášejí podnětnější a autentičtější zprávu o světě.
#26 dokumentární strategie — Profily
Alfredo Jaar

Alfredo Jaar se již přes třicet let zabývá mechanismy, s jejichž pomocí masmédia strukturují poznání tak, aby mohlo být využito k ideologické manipulaci, a zkoumá možnosti umělecké činnosti v oblasti kritických intervencí a strategií odporu…
Read more#26 dokumentární strategie — Profily
Rafal Milach

Polská dokumentární fotografie 80. a 90. let je dodnes širšímu publiku neznáma a ve své době se jí bez nároku na širší uplatnění věnovalo jen několik málo fotografů. Po roce 2000 se ale i v polském prostředí objevuje řada výrazných dokumentaristů, z nichž jmenujme aspoň Piotra Szymona, Kubu Dabrowského, Rafała Milacha, Ulu Tarasiewicz, Mariusze Foreckého, Andrzeje Kramarze s Veronikou Lodzinskou, Tomasze Wiecha, Jana Brykczynského a skupiny jako jsou Sputnik Photos nebo NAPO, kteří také záhy začali vyhrávat prestižní mezinárodní soutěže…
Read more#26 dokumentární strategie — Profily
Taryn Simon

6. ledna 2011 byl programátor a internetový aktivista Aaron Swartz zatčen poté, co prostřednictvím sítě MIT tajně stáhl značné množství vědeckých článků z databáze JSTOR. V souvislosti s touto událostí na něj byla v červenci 2011 podána federální žaloba vinící ho z řady závažných zločinů…
Read more#26 dokumentární strategie — Profily
Trevor Paglen

Trevor Paglen (nar. 1974) je americký umělec a aktivista, spisovatel, investigativní novinář, výzkumník, fotograf a zeměpisec. Ve svých pracích nově definuje soudobou dokumentární fotografii, fotografii krajiny a válečnou fotografii…
Read more#26 dokumentární strategie — Profily
WassinkLundgren

Pod holandskou značkou WassinkLundgren se skrývá dvojice, kterou příznačně tvoří Thijs groot Wassink (nar. 1981) a Ruben Lundgren (nar. 1983). K uměleckému spojení došlo na Utrechtské umělecké škole, i když ani po opuštění rodné vlasti nezanevřeli na svoji uměleckou spolupráci, kterou museli následně přesunout do obrazového rozhraní Skypu…
Read moreContent
- ––– Rozhovor
- Metrography - první nezávislá fotoagentura v Iráku
- ––– Profily
- Taryn Simon
- Rhea Karam
- Martin Errichiello & Filippo Menichetti
- Rafal Milach
- Jan Jindra
- Open Group
- Adam Broomberg & Oliver Chanarin
- Ivan Kyncl
- Trevor Paglen
- Eric Baudelaire
- Akram Zaatari
- Libuše Jarcovjáková
- WassinkLundgren
- Mark Strandquist
- Alfredo Jaar
- Pavel Štecha
- ––– Teorie
- Občanská představivost: Politická ontologie fotografie
- ––– Recenze
- Jedinečnost a reprodukce fotografického obrazu
- Abeceda věcí: Poznámky k modernímu a současnému umění
- Zviditelňování
- ––– Události
- Jubileum Jana Lukase
- Rencontres d'Arles 2015
- ––– Fotograf Gallery
- Barbora Fastrová
- Martin Horák
- Anna Hulačová a Viktor Takáč
- Vladimír Skrepl
- ––– Objevy
- Nicolas Idée
- Kris Lemsalu
- Jaap Scheeren
Archiv
- #33 investigace
- #32 ne-práce
- #31 tělo
- #30 eye in the sky
- #29 kontemplace
- #28 cultura / natura
- #27 auta
- #26 dokumentární strategie
- #25 populární hudba
- #24 vidět a věřit
- #23 umělé světy
- #22 obraz a text
- #21 o fotografii
- #20 public art
- #19 film
- #18 80. léta
- #17 amatérská fotografie
- #16 fotografie a malba
- #15 praha
- #14 komerce
- #13 rodina
- #12 rekonstrukce
- #11 performance
- #10 erotikon
- #9 architektura
- #8 krajina
- #7 nová inscenace
- #6 recyklace
- #5 hranice dokumentu
- #4 intimita
- #3 proměny symbolu
- #2 kolektivní signatura
- #1 Portrét