Fotograf Magazine

Martin Kollar

Field Trip

Martin Kollar je fotografem, kterému se na středoevropské poměry neobyčejně daří. Před časem byl společně s tuctem fotografů zvučných jmen přizván do projektu This Place, kde po několik let reflektovali území dnešního Izraele a Palestiny. Kollarovu práci vytvořenou pro tento projekt vydalo v roce 2013 respektované londýnské nakladatelství MACK, získal za ni cenu Oscara Barnacka a krátce na to Prix Elysée švýcarského Musée de l´Elysée v Lausanne.

Kollar své fotografie vytvořil v Izraeli od listopadu 2009 do ledna 2011. Snažil se o zobrazení napětí a strachu, hledal vyjádření budoucnosti izraelské společnosti. Reportérsky pojímanému izraelsko–palestinskému konfliktu se programově vyhnul. Zachytil především všudypřítomné napětí, až latentní ohrožení, často vyjádřené pomocí vojenských výcvikových táborů a vědeckých center.

Fotografie byly poprvé představeny v Praze při prvním společném uvedení projektu This Place v galerii DOX. Následovalo několik samostatných uvedení včetně Kollarovy výstavy téměř čtyř desítek prací ve Slovenské národní galerii v Bratislavě v roce 2015. Ve srovnání s ní je uvedení ve Fotograf Gallery výraznou autorskou redukcí. Ta ale daleko více obnažuje postkonceptuální přístupy, kterými Kollar obohacuje své fotografie, jinak pevně ukotvené v tom dobrém z tradiční dokumentární tradice. Zatímco v galerii DOX byl kladen důraz na vizuální kvality jednotlivých fotografií, v SNG byl daleko více posílen kontext mezi jednotlivými obrazy a velkou roli hrála i prezentace v prostoru, tak ve Fotograf Gallery byl výběr postaven právě na časových sériích, diptyších a konfrontaci mezi snímky.

Tomáš Pospěch