Fotograf Magazine

Silvie Milková

Nemožnost přeskočit talíř, 10. 7. – 9. 8. 2013

Výstava s názvem Nemožnost přeskočit talíř představuje soubor fotografií, kterým podléháme, podobně jako divák podléhá kejklířským trikům. Silvie Milková rozehrává s návštěvníkem galerie podobné hry jako kouzelník se svým obecenstvem. V interiérových kulisách staví improvizovaná jeviště, která opanují laciné rekvizity. S falešnou nadějí divák čeká v atmosféře filmu noir na zázrak, o kterém ví, že se nikdy nedostaví. Což je jen další dobrý důvod k nekonečnému čekání.

Výstavu tvoří černobílé fotografie variujících formátů, jejichž umístění na stěnách výrazně komunikuje s prostorem galerie. Na některých místech fotografie navazují a rozvíjejí stěny výstavní síně, na jednom místě pak nahrazují celou stěnu galerie, a vytvářejí tak imaginární pokračující prostor. Fotografickou expozici doplňuje též na první pohled skrytá videoprojekce, kterou pozorný divák odhalí podle hrající zvukové stopy.

Hranice mezi skutečností a iluzí se zde stává prostupnou podobně jako během kouzelnického představení. Schopnost fotografie zachycovat pravdivě realitu se zpronevěřuje a postupně vytrácí. Snová realita se prolíná s realitou každodenní, iluze se stává skutečností. Vědomí se mísí s podvědomím, skutečné s virtuálním, reálný život s životem druhým, osobnost s avatarem. Rozdíl mezi opravdovým zázrakem a očekávaným vizuálním eskamotérstvím kouzelníka zmizel.

Filip Láb