Fotograf Magazine

Sommes-nous?

Sommes-nous? (Jsme?) je publikace nabízející osobní, ale i globální vylíčení událostí, a je výsledkem filosofie týmu, který se věnuje politicky angažovanému postoji ke společnosti. Zatímco společné práce a světácké zkušenosti fotografů slouží jako základ, Tendance Floue jde ve svém tázání se, jež bylo nastíněno v jejich v předchozích publikacích, ještě o krok dále s novými pohledy a novými myšlenkami.

V Paříži, Bombaji, Buenos Aires, Los Angeles, na Severním pólu i jinde, zde všude byly naše rozdílné životní postoje formovány osobními a politickými zájmy. Kladli jsme si otázky po současných událostech a naše dojmy byly částečně zkresleny dějinami. Tváře, podivná setkání, městské krajiny a nehostinné pustiny se staly životem a duší našich fotografií. Člověk je nucen čelit znepokojivému prostředí, které si sám vytvořil a kterému se do nekonečna pokouší dát smysl. Je zatlačen přírodou a ohromen její všemocnou silou. Jak se odlišné světy stýkají při vážných či ironických okolnostech, objevují se najednou rozdíly a otázka „Jsme?“ zůstává nezodpovězena.

Tato kniha je jako souvětí fotografií a je ji možno číst jako slova. Co se týče samotné výstavy, ta byla zorganizována v souvislosti s novou kombinací fotografií. Vytváří jakýsi časový záznam, který je sice rozdílný, ale přesto blízký knižnímu příběhu, zároveň je však v souladu s výstavním prostorem.

Výňatek z textu napsaného Jeanem Baudrillardem pro publikaci Sommesnous? (Naïve Edition and Jean Di Sciullo Edition, Paris 2006): „Nakonec je za touto „tendencí“ vždy jakási filosofie. Za touto „nejasnou skvrnou“ se nachází tušení, že je pro jednotlivce nemožné pochopit realitu v plném významu, ale i to, jak nemožné je zaznamenat svět v jeho proměnlivosti, pomíjivosti a nepřesnosti – a být tak opravdovým svědkem. Jde jen o zachytávání pohybu, způsob zjevení, v jakési anamorfóze a improvizaci.

Kniha Sommes-nous? v roce 2007 vyhrála prestižní cenu „Infinity Award“ newyorského Centra pro fotografii (New York Center of Photography – ICP).

 

Kolektiv Tendance Floue