Fotograf Magazine

Vice

Minirozhovor Adama Holého s Pavlem Čejkou, šéfredaktorem časopisu Vice

V září vyšel první Vice v československé edici. Ačkoliv působí jako un- derground, je to globální projekt se značným komerčním potenciálem. Asi nebude snadné na takhle kontroverzní časopis nalákat zaostalé čes- ké inzerenty, ale své čtenáře a uctívače si určitě najde. Je to kult a je zadarmo.

Mladý  potřebujou  kulturu  a  dneska  je  nejlepší  remixovat  –  globálně i nadčasově  (do  minulosti  i  budoucnosti).  Ten  všechen  vintage,  hipster a punk bordel kolem Vice je příkladnej i nenáviděnej. Hodně médií, kte- ré jsou zkorumpované hlásné trouby lží a špíny, o tom píšou jako o slepý uličce západního kapitalismu. Přitom to už pomalu jde do  učebních osnov a CNN i MTV si uvědomujou, že když tohle nepodchytěj, budou v nejbližší době ztracený.

 

Nakolik se Vice zabývá konspiračním odkrýváním? Mně se zdá, že v něm jde hlavně o trendy manýrismus a bizarní témata. Je tahle kombinace špíny a intimity dechem humanismu, je v tom pokora? Nebo je to voy- erská komerční záležitost pro mladé lidi s krizí identity?

Vice je o světě a době, v níž žijeme. Ukazujeme chování lidí a zoomujeme na zákoutí světa a příběhy lidských duší i těl bez obalu, bez studu, sta- ženejch půlek a v kontextu slušnosti a slovníku, jaký si to téma zaslouží. To, že někdo Vice přirovnává k neznabohům je jen reflexe absurdity to- hodle světa, kterej rád zametá věci pod koberec a nechává konzerva- tismus zatuchnout do autoritativních rozměrů.