Fotograf Magazine

Zines of the Zone

výstava putovního archivu a prezentace projektu, 9. 4. 2014

 Ve středu 9. dubna hostila Fotograf Gallery přehlídku fotografických zinů a DIY tiskovin s názvem Zines of the Zone. Na jeden den se zapojila do evropského turné skupiny mladých francouzských nadšenců, kteří se rozhodli vytvořit archiv zinů souvisejících s fotografií. Naplánovali cestu se zastávkami v padesáti městech Evropy, v každém z nich vybízeli autory, aby jim darovali své projekty, a vystavovali ty, které po cestě získali.

Nápad na projekt putovního archivu se zrodil v hlavách Julie Hascoët a Guillauma Thiriet. Pětiměsíční akci odstartovali v Nantes na konci ledna se dvěma stovkami zinů, které pak spolu s vlastnoručně vyrobenými stojany a několika prázdnými krabicemi naložili do dodávky a od té doby jsou na cestě (cestu můžete sledovat na blogu Zines of the Zone). Praha se nacházela zhruba v polovině jejich itineráře, a to se již sbírka rozrostla na pět set kusů. Až skončí své evropské turné, založí stálou knihovnu nebo budou pokračovat s cestovním archivem po dalších kontinentech.

Pražská akce Zines of the Zone probíhala v podobě výstavy – otevřené knihovny – celé odpoledne a večer následovalo krátké představení projektů a jejich autorů. Podobala se malému knižnímu veletrhu, avšak s tím rozdílem, že i zkušený návštěvník znal maximálně několik knih či časopisů a zbylé nikdy neviděl. Poctivý divák tak měl před sebou poměrně náročný úkol. V prostorách Fotograf Gallery byly k nahlédnutí ziny z evropského archivu, v Roomu postupem dne přibývaly české příspěvky. Převažovaly ziny menšího rozsahu a formátu, výjimkou ale nebyly ani knihy a sešity rozsahu novin. O české příspěvky se postarali hlavně studenti a absolventi fotografických škol a skupiny, které se self-publishingem dlouhodobě zabývají. Tematicky se různily, většinou byly čistě vizuální a některé z nich vtipně doplňovaly nabídku oficiálně vydávaných tiskovin (například „odborná“ publikace Ananas v současném umění). Při srovnání místní a mezinárodní nabídky šlo vysledovat jistou podobnost domácí produkce, přičemž chyběla například kontroverzní témata.

Projekt Zines of the Zone ukázal, že vytváření vlastních fotografických publikací je dnes rozšířená a oblíbená činnost s originálními a kvalitními výsledky. Návštěvníci Zines of the Zone měli jedinečnou příležitost vidět autorské projekty, které jsou většinou určeny do šuplíku nebo pro úzký okruh přátel a pokud se prodávají, tak v malém nákladu, často za nízkou cenu a z trhu rychle mizí. Mnohé z těchto zinů darovali jejich autoři archivu Zines of the Zone, a budou tak pokračovat do dalších evropských měst. Díky tomu se nerozutečou, jak tomu bylo doposud. Naopak bude možné vytvořit si celistvý obraz o tomto skrytém a prchavém fenoménu, jenž by jinak zůstal rozbitý v paměti úzké skupiny lidí.

Štěpánka Holbová