Fotograf Magazine

Lidé objektivem Alexandra Chemkeneva

Alexandr Chekmenev fotografií dokumentuje svou dobu. Na počátku své kariéry zachytil bouřlivé proměny 90. let 20. století v Luhansku, svém rodném regionu. Později se přestěhoval do Kyjeva, kde pokračoval v dokumentování událostí ve své zemi a životů svých spoluobčanů. Jeho fotoaparát vždy se vždy zaměřuje na člověka v proudu dějin, které ovlivňují jeho příběh.

To read the entire article you must log in.

Log in

ANNA MALININOVÁ (30) je soukromou dětskou učitelkou angličtiny, která se na nástupišti metra musela ubytovat proti své vůli. V den ruské invaze ji probudily exploze, a tak si sbalila batoh a šla se ven potkat s kamarádkou. Když se vrátila do svého bytu na internátu, zjistila, že majitel zmizel a zamkl všechny tři zámky na dveřích. Malininová měla klíč jen od jednoho. Majiteli se nedalo dovolat. „Skončila jsem na ulici“, říká. Malininová z metra vychází každý den na asi 30 minut. Říká, že většina podniků v okolí je zavřená, ale v jednom obchodě stále mají jídlo, a tak tam chodí. Na nástupišti je v noci zima – „velká, velká zima“ říká, „skoro jako venku.“ 16. března, když byl celý Kyjev uzavřený, nebylo Malininové vůbec dovoleno vyjít ven. „Někteří tady jsou už několik dní“ řekla nedlouho po západu slunce.
Osmatřicetiletý ROMAN KRYVYTSKY vede v Kyjevě klub bojových umění s názvem Fighter, kde vyučuje karate asi 200 studentů a studentek. Do Sil územní obrany vstoupil v den, kdy ruské prapory překročily ukrajinské hranice. Kryvytsky neměl žádné zkušenosti s pěchotními zbraněmi, ale účastnil se krvavých pouličních střetů o Majdan v roce 2014; bojů, při nichž se používaly Molotovovy koktejly a hole pobité hřeby. Ukrajinská armáda ho přidělila k protitankovému týmu, který britský instruktor učil, dle svých slov, „nuancím“ používání NLAW – střel s protipancéřovými hlavicemi odpalovanými z ramene, které ničily tanky na mnoha válečných frontách. „Poslední dva týdny jsme trénovali jejich použití,“ uvedl Kryvytsky. Ruské kolony podle něj nepřežijí pokusy o vstup do Kyjeva. Až boje skončí, očekává, že se vrátí ke svému dřívějšímu životu. „Hodlám se oženit a mít děti,“ řekl. „Mám svoje plány.“

#44 empatie

190